Termal Turizm

Termal turizm, termomineral su banyosu, soluma, içme, çamur banyosu gibi etkinliklerinin yanında fizik tedavi, iklim kürü, egzersiz, rehabilitasyon, diyet, psikoterapi gibi tedavi türlerinin birleştirilmesiyle oluşan tedavinin yanında termal sularda rekreasyon ve eğlence ile oluşan turizm şeklidir.

Yurdumuzdaki kaplıcaların şehirlere göre dağılımı şöyledir:

Adana : Avluk, Haruniye (cilt ve romatizma hastalıklarına iyi gelir), Narlık, Yeşilova.

Adıyaman : Çömrük ve Kuruçay (basur, romatizma) kaplıcaları.

Afyonkarahisar : Araplıdede (Kükürtlü Hamam), Gazlı Göl (sinir, böbrek, romatizma), Gece (sinir, cilt, romatizma), Heybeli Hüdai (böbrek, siyatik, romatizma), Ömer (cilt, sinir, romatizma) kaplıcaları.

Ağr ı: Çermik (cilt, romatizma), Davut Çermiği (cilt, romatizma), Yılanlı Çermik (cilt, romatizma) kaplıcaları.

Amasya : Armut (cilt, romatizma), Gözlek (cilt, romatizma), Hamam, Hamamözü (cilt , romatizma), Ilısu, Terziköy kaplıcaları.

Ankara : Ayaş içme ve kaplıcaları, Haymana kaplıcaları, Kızılcahamam kaplıcaları, Dutlu Hamamı, Kapullu Hamamı, Melekçeköy Ilıcası, Sey Hamamı, Uyuz Hamamı, İçme Hamamı, Karıkoca Suyu.

Antalya : Cevinde (cilt, siyatik ve romatizma) Kaplıcası.

Balıkesir : Acısu (mide, barsak), Altınsuyu (mide, böbrek), Ekşisu (mide), Emendere (cilt), Gönen (romatizma, cilt, göğüs) Hisaralan (mide, cilt, romatizma), Ilıca(siyatik), Ilıcaoba (cilt), Kum Ilıcası(cilt), Kepekler (cilt romatizma) kaplıcaları.

Bingöl : Çerme (romatizma), Haçyan Çermiği (cilt), Harar (cilt), Ingan Çermiği (cilt), Kös (cilt, romatizma) kaplıcaları.

Bitlis : Alemdar Çermiği (cilt), Köprüaltı Çermiği (cilt), Çim Çermiği (kulak), Acısu Çermiği (cilt), Köçür Çermiği (cilt, romatizma), Sabkür Çermiği (cilt).

Bolu : Babas (cilt, romatizma), Büyük (romatizma), Çatlak (siyatik, romatizma), Küçük (siyatik, romatizma), Pavlı (cilt) kaplıcaları.

Burdur : Çerçin, İn (diyabet, egzama, gastrit) kaplıcaları.

Bursa: Çekirge (romatizma, cilt, siyatik, sinir), Armutlu (cilt, böbrek, romatizma, astım), Gemlik, Oylat (romatizma, cilt) kaplıcaları.

Çanakkale : Kestanbol (cilt, nefrit, romatizma), Külcüler (cilt, romatizma), Kırkgeçit (cilt), Terzialanı (felç) kaplıcaları.

Çankırı : Acısu (barsak), Akkaya(cilt, romatizma), Bayındır (barsak), Çavundur (cilt), Karacaviran (cilt), Kazancı (mide) kaplıcaları.

Denizli : Pamukkale (kalb, damar, sinir), Karahayıt (safra, romatizma), Yenice (mide, barsak, safra, karaciğer) kaplıcaları.

Diyarbakır : Çermik (cilt, romatizma) kaplıcası.

Erzurum : Çermik (romatizma cilt), Çermik-Oltu (romatizma), Ilıca (cilt) kaplıcaları.

Eskişehir : Eskişehir Kaplıcası, Sakarya Ilıcası, Uyuz Hamamı, Karacahisar Hamamı.

Hatay : Eskişehir kaplıcası, Sakarya Ilıcası, Uyuz hamamı, Karacahisar hamamı.

İstanbul :  Büyük İçmece (karaciğer, mide barsak), Yalova (nevralji, mide, romatizma) kaplıcaları.

İzmir : Agememnun (romatizma, mide, böbrek), Bademli (mide, barsak, karaciğer), Bozköy (mide, barsak, karaciğer), Cumalı(mide, barsak), Çeşme (cild, romatizma), Deliömer (böbrek), Dereköy (cilt), Dikili (romatizma), Doğanbey (mide, barsak, karaciğer, safra), Şifne (mide, barsak, karaciğer, safra) kaplıcaları.

Kırşehir :  Bulamaçlı (romatizma, nevralji, kadın hastalıkları), Karakurt (romatizma), Terme (böbrek, romatizma) kaplıcaları.

Kütahya : Dereli (karaciğer, safra, böbrek), Gediz (karaciğer, romatizma) Göbel (böbrek), Hamamköy (mide, barsak, karaciğer, böbrek, safra) Ilıca(karaciğer, safra, romatizma), Murat Dağı (karaciğer, safra, böbrek), Naşa (damarsertliği, tansiyon), Yoncalı (böbrek, barsak, safra, siyatik, romatizma) kaplıcaları.

Malatya :  Balaban ve İspendere içmeleri.

Manisa :  Emirler (safra, romatizma, karaciğer, kadın hastalıkları), Ilıcak (böbrek), Kurşunlu (cilt, siyatik, romatizma, safra, solunum, karaciğer), Menteşe (kadın hastalıkları), Sart (romatizma, cilt) kaplıcaları.

Mardin :  Asın Gürün (barsak), Belceğiz (barsak), Bozüyük (cilt, karaciğer, kalb, safra), Gebeler (cilt, siyatik, romatizma, karaciğer, mide, barsak), Gölenye (mide, barsak), Kalemiye (mide, barsak, böbrek), Karaada (romatizma), Kel Girne(cilt), Sepetçiler (barsak) kaplıcaları.

Samsun :  Havza (her çeşit romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit, kırık çıkık sekelleri, kadın hastalıkları) Ladik Mahamyağı Hilyaz (sinir sistemi, nefrit ve çocuk felçleri) kaplıcaları.

Siirt : Bestemeremi (romatizma), Billüris (cilt, lümbago, siyatik, romatizma), Hısta (romatizma) kaplıcaları.

Neden Türkiye?

1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte demokratik ve laik bir rejime kavuşan Türkiye’nin başkenti ve resmi dili sırasıyla Ankara ve Türkçe’dir.

Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan Türkiye, yüzyıllardır medeniyetler ve kültürlerin beşiği olmuştur. Birden fazla dağ, mağara, deniz, çok sayıda doğal güzellik ve yüzyıllar boyunca göğüslerinde yaşayan farklı uygarlıklardan geçmiş tarihi mirasa sahip zengin bir coğrafyadır.

Kültürel ve Tarihi Zenginlikler

Türkiye, her bölgede ayrı hazineleri bulunan, her köşede doğudan batıya, kuzeyden güneye zengin bir açık hava müzesi.

Sümerlerden Hititlilere, Lydia’dan Bizans’a, Osmanlı Selçuklu ’dan Türkiye sınırlarında yayılan birçok imparatorluğun kalbidir.

Çatalhöyük: İlk Yerleşim Alanlarından Biri’ dir.

Bilinen en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Çatalhöyük, tarih ve yaşam biçimlerini aydınlatıyor. Çatalhöyük yerleşimleri iki bin yıl kesintisiz kullanıldı.

Noel Baba’nın Ülkesi…

Noel Baba’nın Kuzey Kutbu’nda geldiğini düşünüyorsan, tamamen yanılıyorsun!

Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Likya şehri olan Patara’da dünyaya geldi.

Nuh’un Gemisi

Efsaneye göre, Nuh’un Gemisi, Tanrı’nın insanların ve diğer canlı ırkların hayatta kalması için büyük sel öncesi inşa etmesi için Nuh’a emrettiği bir teknedir ve tekne’nin Ağrı Dağı yakınında karaya oturduğu sanılmaktadır.

İstanbul

Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının başkenti olan İstanbul, tarihi anıtlar ve muhteşem doğal zenginlikleri olan büyüleyici bir şehir…

200’den fazla alışveriş merkezinin bulunduğu İstanbul, Kapalı Çarşı gibi birçok tarihi çarşıyı içinde bulundurması sebebiyle sizlere keyifli bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Dinlerin Buluşma Noktası; Tolerans Coğrafyası

Günümüzde hala var olan ya da zaman içinde kaybolmamış olan bütün dinlerin buluşma noktası olan Anadolu, birçok dinin ve kültürlerin izlerini taşıyan önemli yapılara ve mirasa sahiptir.

Hristiyanlıkta kutsal sayılan 7 kilisenin yolu Efes, İzmir, Bergama, Salihli, Philadelphia, Denizli ve Akhisar olarak belirlendi ve bu rotayı tamamlayanların haclarını tamamladığı varsayıldı.

Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılmış olan huşu uyandıran bir mimariye sahip birçok cami vardır.

Konya’daki Mevlana Derviş Müzesi, her yıl yüzlerce binlerce misafiri Tasavvuf ve Hoşgörü anıtının en güçlü sembolleri olarak ağırlıyor.

Bugün, çeşitli dinlere mensup insanlar bu bölgede hoşgörüyle ve güvenle yaşıyorlar.

Türk Mutfağı

Türkiye’nin en değerli hazinelerinden biri elbette Türk mutfağıdır. Coğrafyanın tarihi zenginliği Türk mutfağına da yansımış ve yüzyıllar boyu birçok uygarlığın mutfak kültürlerinin karışımı ile ortaya çıkan muhteşem bir lezzet dünyası haline gelmiştir. Et yemekleri, zeytinyağlı yemekleri, tatlılardan harika sunumlara sahip baharatlara kadar uzanan binlerce özel yemekler sizi bekliyor.